RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

 

Mata pelajaran                     :Bahasa Melayu

Kelas                                      : 5 Bestari

Tema                                      : Pertanian

Tajuk                                      :Tanaman Organik

Hasil Pembelajaran                        :

Fokus utama                                   

2.2       :

              Aras 2 (i):Membentangkan hasil rumusan berdasarkan sesuatu perkara dengan

                               bahasa yang betul.

 ii . Menerangkan makna perkataan dan maksud frasa

                                serta ayat.

Fokus Sampingan              

9.1:                             

 Aras   2 (i).Menulis ayat yang diperdengar dengan tanda baca yang betul.

Objektif

Pada akhir pelajaran murid dapat :-

1.Membentang hasil dapatan berdasarkan maklumat dengan menggunakan bahasa  yang betul.

2 .Dapat membuat rumusan dari hasil dapatan maklumat.

3 .Mengambil imlak teks dengan ejaan dan tanda baca yang betul..

 

Masa                                      : 60 minit

 

Pengetahuan sedia ada     ; Setiap murid telah melihat,merasa hasil tanaman yang 

                                                  ada di kawasan mereka.

                                   

 Sistem Bahasa                   

Tatabahasa       :huruf besar dan tanda baca.               

                              Kosa kata

 

Pengisian kurikulum         

Penerapan nilai                               :,kesihatan,kesyukuran

Penyerapan ilmu                             :Pendidikan kesihatan dan jasmani,muzik,sains

Kemahitan Bernilai Tambah:        :Kemahiran berfikir(membanding dan membeza)                                                                      (merumus)

                                                            :Kecergasan pelbagai(Natulis)

                                                             :konstruktivisme

Pendekatan                                      :Pendekatan Deduktif

                                                            :Pendekatan berpusatkan murid.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Langkah

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

 

Set induksi

( 5 minit)

 

 

Gambar  hasil tanaman yang diusahakan oleh petani.

 

1.Guru  bersoal-jawab tentang hasil tanaman seperti sayur-sayuran dan  buah-buahan.

2.Murid menjawab soalan yang diperbincangkan mengikut arahan ketua.

*Kemahiran berfikir

https://www.google.com.my/images?hl=en&source=imghp&biw=1280&bih=606&q=pokok+sayursayuran&btnG=Search+Images&gbv=2&aq=o&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=      

https://tenagadalaman.wordpress.com/2007/07/19/buah-buahan-dan-sayur-sayuran/

 

 

 

 

Langkah 1

(10 minit )

 

Aktiviti berkumpulan

1.Dalam kumpulan  masing-masing cari maklumat atau  tajuk  tentang tanaman organik dan tanaman bukan organik dari internet.

2.Dua kumpulan cari maklumat tanaman organik dan dua kumpulan tanaman bukan organik

3.Murid-murid  menulis hasil maklumat yang dirasakan penting dalam kumpulan masing-masing.

4.Menyebut maklumat penting kepada ahli dalam kumpulannya.

*KBT :-

-Kemahiran berfikir-(menjana idea)

(membuat rumusan)

-sistem bahasa-kosa kata

Kata nama am

*Penerapan nilai:-bekerjasama

https://www.google.com.my/images?hl=en&q=tanaman+organik&um=1&ie=UTF8&source=univ&ei=3lLbTP_OONCecf72gcQG&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=2&ved=0CC0QsAQwAQ&safe=active&biw=1280&bih=606

https://pengajianam2u.forumotion.net/pertanian-organik-f56/pertanian-organik-t51.htm

https://kultur-jaringan.co.cc/kelebihan-dan-kekurangan-sistem-pertanian-organik/

https://gegeplace.blogspot.com/2010/08/tanaman-organik.html

Langkah 2

(10minit )

 

Membentangkan hasil dapatan maklumat di hadapan kelas.

1.Wakil keempat-empat kumpulan membentang maklumat yang didapati di hadapan kelas.

*KBT :Kemahiran berfikir (merumus)

-kemahiran lisan

-Pemudah cara

-Kemahiran menilai

Kecergasan pelbagai:-kinestatik.

Langkah 3

( 15 minit)

Mencari dan membuat rumusan mengikut arahan yang disediakan.

 

 

 

 

 

 

 

1.Dalam berpasangan murid membuat pilihan samaada tanaman organik  atau tanaman bukan organik yang menjadi pilihan..

2.Murid-murid menulis hasil rumusan yang dipilih di dalam carta yang disediakan.

 

 

 

-kemahiran lisan

 

-Kemahiran menulis

-kemahiran membaca

*Kemahiran.berfikir-menjana idea

*Kecergasan pelbagai-naturalis

*Penyerapan ilmu;-Pelajaran sains

Pendidikan kesihatan

Penerapan ilmu;-

berdikari

 

Langkah 4

(15 minit )

 

Latihan bertulis

Secara individu

 

 

 

 

 

-Menyalin  tentang teks ulam raja dan meletakkan tanda baca dan huruf besar pada tempat yang betul.

 

-pemudah cara

-Pembelajaran konstruktvisme

*Penerapan ilmu:-

Pendidikan sains

Pendidikan kesihatan

-Kemahiran menulis

 

 

Penutup

(5 minit )

Nyanyian lagu

Buah-buahan

1.Murid menyanyikan lagu berkaitan buah-buahan atau

 tumbuhan

k.pelbagai:-muzik

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                               

 

                                                               

 

                                                               

                                                                  

 

 

 

 

                         

                               

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

 

Mata pelajaran                     :Bahasa Melayu

Kelas                                      : 5 Bestari

Tema                                      : Pertanian

Tajuk                                      :Tanaman Organik

Hasil Pembelajaran                        :

Fokus utama                                   

2.2       :

              Aras 2 (i):Membentangkan hasil rumusan berdasarkan sesuatu perkara dengan

                               bahasa yang betul.

 ii . Menerangkan makna perkataan dan maksud frasa

                                serta ayat.

Fokus Sampingan              

9.1:                             

 Aras   2 (i).Menulis ayat yang diperdengar dengan tanda baca yang betul.

Objektif

Pada akhir pelajaran murid dapat :-

1.Membentang hasil dapatan berdasarkan maklumat dengan menggunakan bahasa  yang betul.

2 .Dapat membuat rumusan dari hasil dapatan maklumat.

3 .Mengambil imlak teks dengan ejaan dan tanda baca yang betul..

 

Masa                                      : 60 minit

&#